Yazdır

Değerli Meslektaşlarım;
2004 yılında kurduğumuz 42.Bölge Giresun Eczacı Odası kuruluşunun10.yılında. Geride bıraktığımız 10 yılda odamız çatısı altında bir arada olmanın verdiği güçle, mesleki alanda birçok zorlukla mücadele ederken, bir yandan topluma

faydalı çalışmalar yapmanın gayreti içinde olduk. Bunun yanında meslektaşlarımızla bir çok eğlenceli aktivite gerçekleştirdik.
Bu süreçte eczacılık mesleğinde birçok değişim yaşandı. Katılım paylarının kaynağından kesilmesi, SSK hastanelerinin kapanması, SSK’lıların serbest eczanelerden ilaç almaya başlamaları, yeşil kartlı hastaların serbest eczanelerden ilaç alımına başlaması, kurumların birleşmesi, referans fiyat uygulamasına geçiş, geri ödeme sistemlerinden yaşanan değişiklikler, kurum iskontolarının artışı, ilaç fiyat düşüşleri, ucuz eşdeğer uygulamaları değişiklikleri, sıralı reçete dağıtım uygulamaları, karekod uygulaması, İTS’ye geçiş ve e-reçete uygulaması gibi birçok değişiklik bu zaman içerisinde yaşandı. Tüm bu dönüşümlere hızlıca ayak uydurma zorunluluğu odaların önemini bir kat daha artırıyor. Kuruluşundan bugüne eczacı odamızın kurullarında görev alan her arkadaşımız bu dönemleri en az sıkıntı ile atlatabilmek için özverili çalışmalar içinde oldu. Üyelerimiz ile birlikte eczacı yararına olan her türlü eyleme, çalışmaya destek verdik.
Giresun’un kültür sanat ve toplumsal hayatına katkısı olacak çalışmalar da yaptık. Halkımıza ve eczacılarımıza yönelik değişik konularda eğitim programları, konser etkinlikleri, dergi yayını, tiyatro ve sohbet programları, çeşitli kurslar ve yarışmalar, yaz ve kış gezileri düzenle gerek eczacı odası olarak üyelerimize ve Giresun’a katkı sunmak istedik.
Hem Giresun’un kaybolmakta olan tarihi değerlerine sahip çıkmak, hem de güzel bir çalışma mekanına sahip olabilmek amacıyla tüm eczacılarımız ve sektördeki diğer paydaşlarımızın katkısı ile eski bir Giresun evini alarak restore ederek, odamıza ve Giresun’a kazandırdık.
Geçtiğimiz 10 yılın kısacık özetini yapmaya çalıştım.
Bu on yıl içinde sıralamaya çalıştığım bütün bu çalışmalarda eczacı odamızın eski başkanı Ecz. Meyse Kademoğlu’nun ve onunla birlikte odamız kurullarında görev alan tüm meslektaşlarımızın emekleri unutulmaz, gönülden teşekkür ediyorum.
Bu yıl 14 Mayıs’a yaklaşırken ne yazık ki hoş olmayan bir sürprizle karşılaştık. Önümüze konulan ilaç fiyat kararnamesi taslağı 10 yıldır zaten kan kaybetmekte olan eczanelerimizde yeni bir yıkımın habercisi oldu. Bu konuda 29 Nisan 2014 günü Ankara’da yapılan Başkanlar Danışma toplantımızda 54 odamızla birlikte konu görüşülerek, uzun zamandır içinde bulunduğumuz ekonomik krizi ağırlaştıracak böyle bir girişimi hiçbir biçimde kabul etmeyeceğimizi ilan ettik.
Tasarruf mantığıyla yürütülmeye çalışılan ilaç politikaları sonucu, piyasada bulunmayan ilaç sayısının ve vatandaşın cebinden ilaca ödenen payın artması bizi sosyal devlet anlayışından gittikçe uzaklaştırıyor. Bu alanda hizmet veren bizlerin ve hizmet alan vatandaşın mağdur edilmeyeceği yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu açıktır.
İlaç fiyat kararnamesindeki düzenlemeler ile ilaç şirketlerinin kamu ile yaptıkları pazarlık ta ilaç fiyatlarına alamadıkları zamları ve kur farklarını eczacıların cebinden alması, kamunun da eczanelerin teker teker kapanmasına yol açacak bu maddeyi taslağa yerleştirmesinini sağlığa yönelik bir darbe olarak görüyoruz. İlaç şirketleri ile kamunun yaptığı bu pazarlıkta ezilmeye çalışılan, ilacın tek gerçek uzmanı olan biz eczacılar, haklarımızı tanımayanlara, birlik ve dayanışma içerisinde gereken cevabı verecek örgütsel güce ve birikime sahibiz.

Her yıl olduğu gibi, bu yılda eczacılık haftası kapsamında, odamız bünyesinde bir dizi etkinlik gerçekleştiriyoruz. 10 Mayıs Cumartesi gecesi Amazon Otel’de düzenlediğimiz Eczacılık yemeği ilk etkinliğimiz. 12 Mayıs Pazartesi günü, eczacı odası takviminde kullan mak üzere seçilecek fotografları belirlemek için yapılan yarışmaya katılan fotoğraflardan oluşan, Giresun’un tarihi değerleri konulu fotoğraf sergimizin açılışını gerçekleştireceğiz. 13 Mayıs Salı akşamı Eczacı Odamızın TSM korosu uzun zamandır emek verdikleri çalışmalarını sergileyerek sanatsever Giresunlular ile buluşacaklar. 14 Mayıs günü eczacılık gününde ise, meslektaşlarımızla Atapark’ta anıta çelenk koyma töreni, ardından öğle yemeğin de buluşacağız. Sürekli eğitim ve gelişim içerisinde olmak gerekliliğini kavramış olan eczacılarımızla 16 Mayıs günü Mamsel firmasının düzenlediği probiyotik ve mamalarla ilgili eğitim de bir arada olacağız.

Bu yıl ayrıca İl Sağlık Müdürlüğümüzle ortak bir proje yürütüyoruz. Sağlık profesyoneli olmanın verdiği sorumluluk ile, halk sağlığı ve çevre açısından bir sorun olan “ yerlere tükürme alışkanlığı” konusunda bir çalışma yapma gereği duyduk. Yürüttüğümüz çalışmanın amacı, yerlere tükürmenin ne doğal bir davranış, ne tıbbi bir zorunluluk, ne de medeni bir davranış olmadığı bilincinin özellikle çocuk ve gençlerimiz bunun yanında tüm toplumun bilincine yerleşmesini sağlamak, ayrıca tükürük yoluyla bulaşan hastalıklar konusunda toplumu bilinçlendirmektir.
14 Mayıs’ların hak arama mücadelesi içinde sesimizi duyurmaya çalıştığımız günler olmayıp, mesleğimizi daha iyiye güzele taşımak için uğraş vereceğimiz mutlu bayramlar olması dileğiyle tüm meslektaşlarımın Eczacılık Bayramını kutluyorum.

Ecz. Mine Erdoğan
42. Bölge Giresun Eczacı Odası Başkanı