Yazdır
TEB 42. BÖLGE GİRESUN ECZACI ODASI

‘’ GİRESUN’DA YETİŞEN ŞİFALI BİTKİLER ’’

FOTOĞRAF YARIŞMASI ve 2020 TAKVİMİ

 

Yarışmanın adı: ‘’ GİRESUN’DA YETİŞEN ŞİFALI BİTKİLER ‘’ Fotoğraf Yarışması

Yarışmanın amacı: İlimizde fotoğraf sanatının ilerleyişine paralel olarak, hem fotoğraf sanatına, hem de Giresun’umuzun ve dolayısıyla Karadeniz’in tanıtımına katkı sağlamaktır. Ayrıca seçilen fotoğraflar her yıl basımını gerçekleştirdiğimiz ‘Giresun Eczacı Odası Takvimi’ için kullanılacaktır.

Yarışma konusu: Yarışmanın konusu “Giresun’da Yetişen Şifalı Bitkiler” dir. Amacımız; İnsan sağlığı için bitkilerin ne kadar önemli olduğu ve hastalıklara şifa bulma noktasında insanlık tarihinin ilk zamanlardan günümüze kadar el üstünde tutulduğunu bildirmek adına “Giresun’da Yetişen Şifalı Bitkiler” konusunu seçtik.

Yarışma kategorileri: Renkli. Yarışmacılar en fazla 6 eserle katılabilecek.

Değerlendirme Kriterleri: Eser, belirlenen yarışma konusuna ve Eczacı Odası takvimine uygun olabilecek şekilde, aynı zamanda özgün olmalı. Daha önce yarışmaya katılmış ve ödül almış eserler olmamalıdır. İlk 4 dereceye girecek olan fotoğraflar 2020 yılı Eczacı Odası takviminde kullanılacak. Sergilenmeye değer bulunanlar da 2019 yılı eczacılık haftasında sergilenecektir. Giresun Eczacı Odası tarafından kullanılan fotoğraflara herhangi bir telif hakkı talep edilemeyecektir.

Eserlerde istenen özellikler ve teslimi:

Yollanacak fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb bilgiler bulunmamalıdır. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 2 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.

Yarışmacılar yarışmaya digital kopya, basılı kopya ve mail yoluyla katılabilirler.

-Digital kopya; CD ye kaydedilecek, eserin rumuzu dosya ismi olarak kaydedilecektir. Yarışmacıya ait herhangi bir kimlik veya adres bilgisi CD ye kaydedilmeyecektir.

-Basılı kopya 30X45 cm boyutlarında olacaktır. Fotoğraf kağıdına, kenar boşluksuz ve herhangi bir yüzeye yapıştırılmadan, arka yüzüne sağ alt köşeye rumuz (rumuz rakamlardan oluşmalı) ve esere verilen ad yazılacak. Yarışmacıya ait herhangi bir kimlik veya adres bilgisi, eserin herhangi bir yüzeyine kesinlikle yazılmamalıdır.

 

– mail olarak kayasdeniz28@hotmail.com adresine

-Mail gönderilirken mailin ‘konu’ kısmına 5 basamaklı rumuz (rumuz rakamlardan oluşmalı) yazılmalı, fotoğraflar ‘rumuz-1, rumuz-2 … ‘şeklinde adlandırılmalı ve katılım formu da doldurularak maille birlikte gönderilmelidir. Fotoğrafların tek maile sığmadığı durumlarda yollanacak diğer fotoğraflarda da fotoğraf isimlerinin rumuz-sıra no şeklinde devam ettiğinden emin olunmalıdır.

-Eserlerde, abartıya kaçmaksızın, renk düzeltmeleri, kesimler yapılabilir. Fotoğrafın belgesel niteliğini bozacak ekleme/çıkarma yapılmamalıdır. Eser sahibi anlatım biçiminde, filtre uygulamaları, renk ayarı, çekim teknikleri, keskinlik arttırma gibi uygulamalarında özgürdür. Sadece; montaj yapılmış, formları bozulmuş, başkalaştırılmış olmamalıdır. Aksi halde eserler yarışma dışı bırakılacaktır.

-Digital(CD) ve basılı kopya ile yarışmaya katılacak yarışmacılar kimlik bilgilerini içeren zarfta yer alacak başvuru formunda eser sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri eksiksiz olarak yer alacak ve katılımcı tarafından imzalanacaktır.

-Yarışmaya katılacak fotoğraflar ‘TEB 42. Bölge Giresun Eczacı Odası 2020 Yılı Takvimi’ için kullanılacağından, yatay kadrajlı olacak, dikey kadrajlı fotoğraflar yarışma dışı bırakılacaktır.

-Katılımcılar yarışmaya katılmakla, şartları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışmaya katılacak eserler 22.04.2019 Pazartesi günü saat 18.00’a kadar kayasdeniz28@hotmail.com adresine gönderilecektir.

Kullanım hakkı: Derece ve sergilenmeye layık görülen eserler daha sonraki yıllarda hazırlanacak bir Giresun tanıtım albüm, broşür, afiş ya da benzeri basılı yayınlar ile Giresun Eczacı odası Web sayfasında Fotoğrafçının adı belirtilmek suretiyle kullanılacak ve bunun için herhangi bir telif ödenmeyecektir. Kullanım hakkı Eser sahibi ve Giresun Eczacı odasına ait olacaktır. Eserlerin 3. Şahıslar tarafından izinsiz kullanılması halinde, sanatçı fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan haklarını tek başına kullanabilir.

Yarışma takvimi:

Duyuru                                            06.03.2019

Yarışma son teslim tarihi           22.04.2019

Jüri değerlendirmesi                   25.04.2019

Sonuçların açıklanması               26.04.2019

Ödül Töreni                                 “Giresun’da Yetişen Şifalı Bitkiler” konulu fotoğraf sergisi açılış töreninde

Sonuçlar Eczacı odamız Web sitemizde duyurulacaktır.

 

Yarışma Jürisi

Halit KAHVECİ

Mehmet KOSTAKOĞLU

Fatih Mehmet GÖK

Erhan AYDIN

Mine ERDOĞAN

 

Yarışma Sekretaryası:

Deniz KAYAŞ

  1. BÖLGE GİRESUN ECZACI ODASI: Hacı Hüseyin Mah. Fevzi Paşa Cad. No:61/1 GİRESUN

(Vahit Sütlaş Salonu Karşısı)

Tel: 0454 212 95 45

 

Ödüller:       

  1. olan eser sahibine: Çeyrek altın+ Başarı belgesi
  2. olan eser sahibine: Gram altın+Başarı belgesi
  3. olan eser sahibine: Yarım gram altın+Başarı belgesi

mansiyon alan eser sahibine: Yarım gram altın+Başarı belgesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. BÖLGE GİRESUN ECZACI ODASI

‘’ GİRESUN’DA YETİŞEN ŞİFALI BİTKİLER’’ KONULU FOTOĞRAF YARIŞMASI

BAŞVURU FORMU

 

Adı- Soyadı                   :

TC kimlik no                  :

Doğum Tarihi-Yer         :

Meslek                           :

Rumuz                           :

Adres                             :

Telefon                         :

e-Posta                         :

Cep telefonu               :

Fotoğraflarınızın iadesini istiyor musunuz?

Evet

Hayır

 

 

  1. Bölge Giresun Eczacı Odası’nın düzenlemiş olduğu ‘’Giresun’da Yetişen Şifalı Bitkiler’’ konulu Fotoğraf yarışmasına şartname koşullarına uyarak katılmayı kabul ediyorum.

 

İMZA